Turnikeler renklendi-yenisafak.com.tr

Metro, tramvay turnikeleri reklam sektörünün yeni mecrası olurken, reklamverenler için de hedef kitlenin markayla birebir iletişim kurduğu önemli bir alan haline geldi. Çok yakında çarpıcı turnike tasarımları görürseniz şaşırmayın.

Reklam öyle bir olgu ki artık hayatımızın her alanında karşımıza çıkıyor. İstanbul’da günde 1 milyon 350 bin kişinin kullandığı metro ve tramvaylardaki turnikeler de markalar için yeni reklam mecrası oldu. Markalar için hedef kitleye ulaşmada, net-ölçülebilir sonuçlar ortaya koyan bu yeni mecranın pazarlama işini Turnike Media yapıyor. Mehmet Oğuzhan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile anlaşarak, bu turnikelerin üzerine reklam giydirme hakkını aldıklarını söylüyor. “Artık markanıza dokunmadan kimse geçmeyecek” sloganıyla yola çıkan Turnike Media’nin Genel Koordinatörü Şevket Gasgar da Temmuz ayı itibariyle tüm noktalarda turnikelere reklam giydirildiği bilgisini paylaşıyor. Proje ilk etapta: Taksim-4. Levent Metro hattında 232, Aksaray-Havalimanı hattında 260, Zeytinburnu-Kabataş tramvay hattında 251, Güngören-Bağcılar hattında 39, Edirnekapı-Sultançiftliği hattında 150, Eyüp-Pierreloti 10 Maçka-Taşkışla teleferik hattında 2 noktada hayata geçti. Başlangıçta, metro, tramvay ve teleferik hattı ile başlayan Panda Dondurma ile yola çıkan turnikeler, Metrobüsle devam edecek.

Gasgar bu yeni mecranın iddiasını da şöyle açıklıyor: Müşterinin aklında asla “Acaba” olmayacak. Çünkü reklamların yer aldığı her turnikeden günde kaç kişi geçtiği kesin olarak ölçümlenebiliyor. Markanın günde kaç kişiye ulaştığı da net olarak ortaya çıkıyor. Hedef kitleyi durduruyor ve markanızla göz göze getiriyor. Bu sayede gözden kaçma riskiniz sıfırlanıyor. Markaya dokunduruyor, temas kuruyor”

Turnike Media, özellikle; finans, kozmetik, otomotiv, yiyecek ve içecek, telekomünikasyon, tekstil, mobilya, turizm, kamu kurumları, temizlik, bilgi teknolojileri, medya ve eğitim sektörlerinin iletişim kampanyalarında hedef kitleye çok çabuk ulaşmayı sağlayacak temel bir mecra olarak görüyor kendilerini. Gasgar, finans şirketlerinden 2011 yılı için şimdiden yoğun talep aldıklarını,Türkiye’nin diğer dev şirketleri ile de görüşmeler yaptıklarını ifade ediyor. Metro ve turnikeleri kullananlar ise şimdiye kadar dokunarak geçtikleri ‘metal’ler yerine rengarenk görsellerle karşılaştıklarında şaşkınlarını gizleyemiyorlar. Bu da reklam veren ve ajanslar için yeni kreatif çalışmaların yapılacağı, daha yaratıcı tasarımların ortaya çıkacağını gösteriyor.