Turnikede şimdi reklamlar! – zaman.com.tr

Metro ve tramvaylardaki turnikeler, markalar için yeni reklam mecrası oldu. İstanbul’da günde 1 milyon 300 bin kişi metro ve tramvaylarla ulaşımını sağlıyor.

Bu insanlar her gün ulaşım araçlarına binebilmek için turnikelerden geçiyor. Markalar için hedef kitleye ulaşmada, net-ölçülebilir sonuçlar ortaya koyan bu yeni mecranın pazarlama işini Turnike Media yapıyor. Mehmet Oğuzhan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile anlaşarak, turnikelerin üzerine reklam giydirme hakkını aldıklarını söylüyor.

“Artık markanıza dokunmadan kimse geçmeyecek” sloganıyla yola çıkan Turknike Media’nin Genel Koordinatörü Şevket Gasgar da temmuz ayı itibarıyla birçok noktada turnikelere reklam giydirildiği bilgisini paylaşıyor. Projenin ilk etapta hayata geçeceği hatlar ve turnike sayıları şöyle: Taksim-4. Levent metro hattında 232, Aksaray-Havalimanı hattında 260, Zeytinburnu-Kabataş tramvay hattında 251, Güngören-Bağcılar hattında 39, Edirnekapı-Sultançiftliği hattında 150, Eyüp-Pierreloti 10 ve Maçka-Taşkışla teleferik hattında 2… Metro, tramvay ve teleferik hattı ile başlayan reklamlı turnikeler, metrobüsle devam edecek.

Gasgar, bu yeni mecranın iddiasını da şöyle açıklıyor: “Müşterinin aklında asla ‘acaba’ olmayacak. Çünkü reklamların yer aldığı her turnikeden günde kaç kişi geçtiği kesin olarak ölçümlenebiliyor. Markanın günde kaç kişiye ulaştığı da net olarak ortaya çıkıyor. Hedef kitleyi durduruyor ve markanızla göz göze getiriyor. Bu sayede gözden kaçan riskiniz sıfırlanıyor. Markaya dokunduruyor, temas kuruyor.” Turnike Media, özellikle finans, kozmetik, otomotiv, yiyecek ve içecek, telekomünikasyon, tekstil, mobilya, turizm, kamu kurumları, temizlik, bilgi teknolojileri, medya ve eğitim sektörlerinin iletişim kampanyalarında hedef kitleye çok çabuk ulaşmayı sağlayacak temel bir mecra olarak görüyor kendilerini.